Üniversite eğitimi gören y kuşağının televizyonda dizi izleme alışkanlıkları

Yükleniyor...
Küçük Resim

Tarih

2018

Dergi Başlığı

Dergi ISSN

Cilt Başlığı

Yayıncı

Erişim Hakkı

info:eu-repo/semantics/openAccess

Özet

Türkiye en çok televizyon izleyen popülasyona sahip ülkelerden biri. Televizyonun en çok rağbet alan içeriklerinden biri olan diziler ise mecranın hem izleyici hem de reklam veren tarafından en çok rağbet gören içerik türlerinin başında yer alıyor. Türkiye’de izlenme rekorları kıran televizyon dizileri son on yılda yurt dışına da ihraç edilmeye başlamış ve ülkenin milli gelirine katkıda bulunmuştur. Dizilerin bu denli popüler olması, dizi kahramanlarının da popülerleşmesine neden olmuş ve bir dizi oyuncusu bir popstardan ya da bir futbolcudan daha popüler olmuştur. Dizi oyuncuları ve dizilerin aldığı bu yüksek talep televizyon mecrasının da diğer mecralarla olan rekabetinde reklam harcamalarından en yüksek payı almasında önemli bir rol oynamaktadır. Televizyon dizilerinin tüm yaş gruplarında elde ettiği yüksek izlenme oranları acaba Y Kuşağı olarak adlandırılan yeni nesilde kendisini gösteriyor mu? Y Kuşağı da diğer kuşaklar gibi dizileri takip diyor mu? gibi soruların yanıtını aramak adına gerçekleştirilen bu çalışmada Y Kuşağının da diğer kuşaklar kadar dizileri takip ettiği tespit edilmiştir. Burada farklı olan en önemli faktör Y kuşağının dizilerin izleme biçimleri olmaktadır. Y kuşağı dijital medya ile daha fazla içiçe yaşaması nedeniyle dizileri geleneksel medyanın kralı konumunda olan televizyonun yanında dijital platformlardan da izliyor olmasıdır. Dizilerin kuşak temsilcileri tarafından sevilerek takip edilmesi bu sektörün gelecekte de popülerliğini koruyabileceğinin ihtimalini ortaya koymaktadır. Dizilerin izlenme biçiminin geleneksel medyadan dijital medyaya doğru kayması ise dijital dizilerin gerekliliğini ve geleneksel medyada sunulan dizilerin dijital platformlardan da sunulması mecburiyetini doğurmaktadır.
Turkey is one of the countries with the highest TV watching rate. TV series that are very popular among other television programs is one of the leading genres with the rate of popularity among viewers and advertisers. Breaking viewing records in Turkey, television series started to be exported to foreign countries in the last decade and contributed to national income of the country. This popularity of series increased the popularity of characters in the series and each actors or actress became more popular than a pop star or a football player. This popularity of actors or actresses and series plays a significant role in the fact that television holds the highest share in advertising expenditures in the competition with the other platforms. In this study conducted for finding answers to questions such as: Do the high viewing rates achieved by televisions series among all age groups have any reflection on the new generation that is called Generation Y? Does Generation Y follow series as other generations do?, it has been determined that Generation Y follow series as much as other generations do. At this point, the most important factor is the series- viewing pattern of generation Y. As the Generation Y uses the digital media more frequently, they view series from digital platforms in addition to television that is the king of the conventional media. The fact that series are popular among representatives of this generation reveals the probability that this sector will maintain its popularity in the future, too. The shift from the conventional media to the digital media regarding the viewing pattern indicates requirement for digital series and obligation to offer series in digital platforms in addition to the conventional media.

Açıklama

Anahtar Kelimeler

Y Kuşağı, Televizyon, Televizyon Dizileri, Kuşak, Y Generation, Television, Television Series, Generation

Kaynak

Turkish Studies (Elektronik)

WoS Q Değeri

Scopus Q Değeri

Cilt

13

Sayı

26

Künye

KUYUCU M (2018). ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ GÖREN Y KUŞAĞININ TELEVİZYONDA DİZİ İZLEME ALIŞKANLIKLARI. Turkish Studies (Elektronik), 13(26), 879 - 905. Doi: 10.7827/TurkishStudies.14064