Hediye çeklerinin vergilendirilmesi ve belgelendirilmesi durumu

Yükleniyor...
Küçük Resim

Tarih

2018

Dergi Başlığı

Dergi ISSN

Cilt Başlığı

Yayıncı

Erişim Hakkı

info:eu-repo/semantics/closedAccess

Özet

İşletmeler günümüz rekabet ortamında pazarlama stratejisi kapsamında müşterilerine veya işgücü verimliliğini arttırabilmek amacıyla çalışanlarına hediye çekleri verebilmektedir. Sektörde hediye çeki, bu çeki çıkaran firmalardan belirli bir miktarda mal veya hizmet alımını sağlayan bir belge olarak kullanılmaktadır. Adından da anlaşılacağı üzere, üçüncü kişilere hediye edilen bir çektir. Bu çekin özelliği üstündeki değerin belirgin olması ve çekin karşılığında bir mal veya hizmet alınacak olmasıdır. İşletmelerin hediye çeki uygulamasında karşılaştıkları vergisel sorunlar bu yazımızın konusunu oluşturmaktadır. Bu nedenle hediye çeklerinin işletmeler tarafından alınması, dağıtılması, işletme müşterileri veya çalışanları tarafından kullanılması, süresinde kullanılmaması aşamalarının vergi kanunları karşısındaki durumu ve belgeleme şekli açıklanmaya çalışılacaktır.
In today’s competitive environment, as a part of marketing strategy, either customers or employees are provided with gift vouchers by businesses. In the sector, gift vouchers are useful to buy a certain amount of goods or services from the business that has produced the voucher. As is also known, vouchers are gifted to third parties. The main feature of this document is that the value is determined on it, and it can only be used to purchase goods or services. The tax issues faced in the application of vouchers is the main subject of this study. This study specifically concentrates on the purchase of vouchers by businesses, their delivery, their usage, and what if they are not used within the prescribed time.

Açıklama

Anahtar Kelimeler

Hediye Çeklerinin Vergilendirilmesi, Hediye Çeklerinin Teslimi, Hediye Çeklerinin Harcanması, Taxation Of Gift Vouchers, Handing Over Gift Vouchers, Use Of Gift Vouchers

Kaynak

Vergi Raporu

WoS Q Değeri

Scopus Q Değeri

Cilt

0

Sayı

226

Künye

AYTEKİN S,VANLI V (2018). HEDİYE ÇEKLERİNİN VERGİLENDİRİLMESİ ve BELGELENDİRİLMESİ DURUMU. Vergi Raporu, 0(226), 141 - 147.