Vitreoretinal cerrahide vital boyalar

Yükleniyor...
Küçük Resim

Tarih

2018

Dergi Başlığı

Dergi ISSN

Cilt Başlığı

Yayıncı

Erişim Hakkı

info:eu-repo/semantics/closedAccess

Özet

Vitreoretinal cerrahide ve özellikle de vitreoretinal ara yüzey hastalıklarının cerrahisi sırasında arka hyaloid, epiretinal proliferasyonlar ve internal limitan membranın görülebilmesi çok önemlidir. Her ne kadar bu oluşumların yansımaları ve dolaylı işaretleri onların durumu hakkında fikir verse de bu yeterli değildir ve travmatik cerrahiyi önlemede doğrudan görüntüleme kadar etkili olamamaktadır. Canlı organizmada dokuları boyamak için kullanılan boyalara vital boya, bu boyaları kullanarak vapılan vitreoretinal cerrahiye de kromovitrektomi denmektedir. Son onbeş yılda optik koherens tomografinin yaygın bir şekilde uygulamaya girmesiyle özellikle vitreoretinal ara yüzey hastalıklarının tanılarında çeşitlenme olmuş, endikasyonlar genişlemiş ve de hasta sayısı artmıştır. Günümüzde vital boyalar özellikle vitreoretinal ara yüzey hastalıklarının cerrahisinde olmazsa olmazlar arasına girmiştir. Bu makalede yaygın olarak kullanılan triamsinolon, tripan mavisi, brilliant mavisi ve indosiyanin yeşili boyalarının özellikleri ve kullanım yerleri tartışılmıştır.
It is essential to visualize posterior hyaloid, epiretinal proliferations and internal limiting membrane during vitreoretinal surgery especially in surgeries for vitreoretinal interface diseases. Even though indirect signs and reflections may help their identification, these signs are not as reliable and effective as direct visualization of these structures in preventing traumatic surgery. Dyes which are used to stain living tissues are called vital dyes. Vitreoretinal surgery using these dyes is called ‘chromovitrectomy’. Diagnosis of vitreoretinal interface diseases was diversified, indications were widened and the number of patients was increased over the last Fifteen years with widespread use of optical coherence tomography. Vital dyes became a sine qua non in todays’ vitreoretinal surgeries for vitreoretinal interface diseases. This article discusses the properties and the place of widely used dyes such as triamcinolone, trypan blue, brilliant blue G and indocyanine green.

Açıklama

Anahtar Kelimeler

Kromovitrektomi, Triamsinolon, Tripan Mavisi, Brilliant Mavisi, İndosiyanin Yeşili, Maküler Hol, Epiretinal Membran, Vitreomaküler Traksiyon, Chromovitrectomy, Triamcinolone, Trypan Blue, Brilliant Blue, Indocyanine Green, Macular Hole, Epiretinal Membrane, Vitreomacular Traction

Kaynak

Güncel Retina Dergisi

WoS Q Değeri

Scopus Q Değeri

Cilt

2

Sayı

3

Künye

ALTAN T,ALTAN Ç (2018). Vitreoretinal Cerrahide Vital Boyalar. Güncel Retina Dergisi, 2(3), 296 - 301.