ICG, 5-ALA, NA-Fluorescein kullanımı

Yükleniyor...
Küçük Resim

Tarih

2018

Dergi Başlığı

Dergi ISSN

Cilt Başlığı

Yayıncı

Erişim Hakkı

info:eu-repo/semantics/openAccess

Özet

Nöroşirürjide intraoperatif yeni teknolojilerin kullanımı ile komplikasyonları azaltmak ve tümör rezeksiyonunu güvenle artırmak uzun süredir uygulanan bir fikirdir. Nöronavigasyon ve intraoperatif görüntüleme yöntemlerine ek olarak son yıllarda floresans rehberliğinde cerrahi giderek önem kazanmaktadır. Bu yöntem ile hem tümör cerrahisinde rezeksiyon miktarını artırmak ve morbiditeyi azaltmak hem de vasküler cerrahide cerrahi sonrası damar akım paternlerini izlemek mümkündür. Anevrizma cerrahisinde gerektiğinde klip repozisyonu ile olası komplikasyonları önlemek de bu yöntemler ile kolaylaşmıştır. Bu derlemede, klinik kullanımda yer edinen ve oldukça sık kullanılan üç floresans madde olan 5-aminolevülinik asit (5-ALA), indosiyanin yeşili (ICG) ve sodium fluorescein (Na-Fl) özellikleri ayrıntılandırılmıştır.
New intraoperative technologies have been used for a long time in neurosurgery to reduce complication rates and to increase the extent of resection of tumors. In addition to neuronavigation and intraoperative imaging techniques, fluorescein-guided neurosurgery has emerged recently as a new modality. This technology helps to enable increased extent of resection and decreased complication rates in tumor surgery, and also to view vascular flow patterns is vascular surgery. In aneurysm surgery, there is the possibility to reposition the aneurysm clip to reduce complications with the use of this technology. Herein, we reviewed the three most commonly used fluorescein media consisting of 5-aminolevulinic acid (5-ALA), indocyanin green (ICG) and sodium fluorescein (Na-Fl) in detail.

Açıklama

Anahtar Kelimeler

Floresans Rehberli Rezeksiyon, Glial Tümör, İndosiyanin Yeşili, 5-Aminolevülinik Asit, Sodyum Fluorescein, Vasküler Cerrahi, Fluorescence Guided Resections, Glial Tumor, Indocyanine Green, 5-Aminolevulinic Acid, Sodium Fluorescein, Vascular Surgery

Kaynak

Türk Nöroşirürji Dergisi

WoS Q Değeri

Scopus Q Değeri

Cilt

28

Sayı

3

Künye

GÖKER B,IŞIK S,ŞENCAN F (2018). ICG, 5-ALA, NA-Fluorescein Kullanımı. Türk Nöroşirürji Derg., 28(3), 306 - 313.